atpakaļ
16. Jurija Tiņanova lasījumi

Rēzeknē pulcēsies spožākie humanitārie prāti. Notiks 16. Jurija Tiņanova lasījumi.No 24. līdz 26. augustam Latvijas gleznainajā pilsētā Rēzeknē, kurus ar Pētera Avena labdarības fonda „Paaudze”atbalstu rīko Rēzeknes pilsētas pašavaldība un Rēzeknes 6.vidusskola.

Rēzeknē pulcēsies spožākie humanitārie prāti.

 

No 24. līdz 26. augustam Latvijas gleznainajā pilsētā Rēzeknē notiks 16. Jurija Tiņanova lasījumi, kurus ar Pētera Avena labdarības fonda „Paaudze” atbalstu rīko Rēzeknes pilsētas pašavaldība un Rēzeknes 6.vidusskola. Lasījumos piedalīsies kā Latvijas, tā arī Krievijas, Igaunijas, Izraēlas, ASV u.c. valstu literatūrzinātnieki un vēsturnieki. Viena no galvenajām Tiņanova sarīkojumu iniciatorēm ir krievu literatūrpētniece un rakstniece, profesore Marietta Čudakova.

 Izcilā krievu literatūrzinātnieka un rakstnieka Jurija Tiņanova lasījumi pirmo reizi notika Rēzeknē 1982. gadā ar Latvijas Rakstnieku savienības līdzdalību. Pirmos lasījumos vadīja vadīja ievērojamais krievu rakstnieks Venjamins Kaverins, tajos piedalījās Jurijs Lotmans un Zāra Minca (Tartu universitāte), Lidija Ginzburga (Sanktpēterburga, tolaik Ļeņingrada),  Vjačeslavs Ivanovs un Mihails Gasparovs (Maskava). Lasījumi notiek katru otro gadu, pulcējot Latgalē spožākos humanitāro zinātņu prātus.

 J. Tiņanovs (1894, Rēzekne -  1943, Maskava) 9 gadu vecumā sāk mācīties Pleskavas ģimnāzijā, vasaras pavada dzimtajā Latgalē. Topošais rakstnieks skolas brīvlaikos ir ciešā saskarē ar Rēzeknes un apkārtnes gleznaino dabu, savā autobiogrāfijā viņš piemin Rēzeknes pauguraino reljefu, Livonijas pilsdrupas, ebreju rajona šaurās ieliņas, vecticībnieku apmetni. Rēzeknē vēl šodien saglabājusies māja, kurā Tiņanovu ģimene dzīvojusi no 1906. – 1915. gadam. Šogad 26. augustā pie šī nama Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs atklās rakstnieka pieminekli. 

 1918. gadā Jurijs Tiņanovs pabeidz Pēterburgas universitātes Vēstures un filozofijas fakultāti. Viņš ņem dalību profesora S.Vengerova vadītajā Puškina seminārā, sāk studēt dekabrista V.Kihelbekera dzīvi un personību. Kā Puškins, tā Kihelbekers vēlāk kļūst par viņa daiļrades būtisku saturu un pamatvērtībām. Tiņanovs pirmais izdod Kihelbekera darbus divos sējumos 1939. gadā Ļeņingradā. Tiņanova izcilākie darbi – nepabeigtais romāns „Puškins”, romāni “Kihļa”, „Varzir-muhtara nāve”, stāsts „Podporučiks Kiže”, literatūrzinātniskie darbi „Gogolis un Dostojevskis”, „Arhaisti un Puškins”, „Puškins un Tjučevs”          1927. un 1928. gadā rakstnieks rakstīja romānu par Gribojedovu „Varzir-muhtara nāve”. Divi Tiņanova romāni „Kihļa” un „Puškins” tulkoti arī latviešu valodā. Pirmais Rīgā iznāca 1969. gadā, otrais – 1978. gadā Eižena Rauhvargera tulkojumā. Tiņanovs ir arī kinoscenāriju un apcerējumu par kino vēsturi autors.

 Tiņanova dzimtajā Rēzeknē lasījumos piedalās kā Latvijas, tā arī Krievijas, Igaunijas, Izraēlas, ASV u.c. valstu literatūrzinātnieki un vēsturnieki. Savulaik lasījumus vadīja ievērojamais krievu rakstnieks Venjamins Kaverins. 

Programma