atpakaļ
Pētera Avena fonds un Rietumu bankas fonds ir piešķīruši grantu Krievijas un Latvijas mākslas savstarpējo sakarību izpētei

Pētera Avena labdarības fonds „Paaudze” un lielākās Latvijas privātās bankas „Rietumu banka” Labdarības fonds ir piešķīruši izcilajam literātam un muzikologam, bijušajam rīdziniekam Solomonam Volkovam grantu zinātniski pētnieciskas darbības veikšanai Krievijas un Latvijas mākslas tradīciju saistības jomā.

Pētera Avena labdarības fonds „Paaudze” un lielākās Latvijas privātās bankas „Rietumu banka” Labdarības fonds ir piešķīruši izcilajam literātam un muzikologam, bijušajam rīdziniekam Solomonam Volkovam grantu zinātniski pētnieciskas darbības veikšanai Krievijas un Latvijas mākslas tradīciju saistības jomā.

 

Grants 15 tūkstošu ASV dolāru apmērā ir piešķirts pašlaik ASV dzīvojošā zinātnieka, kurš 17. aprīlī atzīmēs 70. dzimšanas dienu, jubilejas priekšvakarā.

 

Solomons Volkovs ir dzimis Tadžikistānā, Hudžandas pilsētā, kur tajā laikā dzīvoja viņa vecāki – jau nākamajā gadā ģimene atgriezās Rīgā. Viņš mācījās Latvijas konservatorijas specializētajā Emīla Dārziņa mūzikas skolā, bet pēc tam turpināja mācības Ļeņingradā, kur ar izcilību absolvēja Ļeņingradas konservatoriju.

 

1976. gadā nākamais zinātnieks pārcēlās uz ASV, kur sāka strādāt par Kolumbijas universitātes Krievu institūta zinātnisko līdzstrādnieku. Pašlaik viņš dzīvo Ņujorkā kopā ar savu dzīvesbiedri – pianisti un fotogrāfi Mariannu.

 

Solomons Volkovs ir pazīstams kā grāmatas „Dialogi ar Josifu Brodski” autors un dokumentālās filmas „Dialogi ar Jevgēņiju Jevtušenko” līdzautors.

 

Viņa spalvai pieder arī virkne citu grāmatu par citām izcilām krievu inteliģences personībām un krievu kultūru. 1995. gadā nāca klajā apjomīgs eseju krājums par Pēterburgu – „Sanktpēterburgas kultūras vēsture”. 2004. gadā autors iemantoja plašu atpazīstamību ar grāmatu „Šostakovičs un Staļins”, kurā attēlotas izcilās un traģiskās personības attiecības ar diktatoru. Pēc tam Solomons Volkovs izdeva vēl virkni savu darbu, ieskaitot, tai skaitā “Burvju koris: krievu kultūras vēsture no Tolstoja līdz Solžeņicinam” (2008. gads).

 

Mūzikas jomā muzikologa profesionālo interešu galvenās tēmas ir šīs mākslas krievu un padomju vēsture un estētika, kā arī mūzikas uztveres psiholoģija. Par šīm tēmām viņš ir publicējis daudzus rakstus laikrakstos un žurnālos – The New York Times, The New Republic, Musical America, The Musical Quarterly un citos, kā arī uzrakstījis grāmatu „Ļeņingradas jaunie komponisti” (1971. gads).

 

Piešķirtais grants ļaus rakstniekam un zinātniekam turpināt savu zinātnisko darbību, pētot Latvijas un Krievijas mākslas vēsturiskās sakarības.

 

Kā atzīmē Rietumu bankas Padomes loceklis Aleksandrs Gafins, „Pieņemot lēmumu par šī granta piešķiršanu, mēs vēlējāmies atbalstīt izcilo literātu, kurš dzīvo un strādā Amerikā. Tie ir ne tikai līdzekļi, pateicoties kuriem tiks veikts nozīmīgs kultūroloģisks pētījums, bet arī sava veida simbols nesaraujamai saistībai ar tautiešiem, kuri nekad nemēdz būt bijušie, lai cik tālu arī dzīvotu no savas dzimtās pilsētas”.

 

Pētera Avena labdarības fonds „Paaudze” sadarbībā ar Rietumu bankas Labdarības fondu pēdējā gadā ir realizējis virkni projektu kultūras un labdarības jomā, tai skaitā šī gada aprīlī ar lieliem panākumiem norisinājušās Latvijas Nacionālā teātra viesizrādes Maskavā; ir sniegts finansiāls atbalsts bērniem, kuri zaudēja vecākus pērn notikušajā traģēdijā, kad sabruka tirdzniecības centrs Rīgā, un organizēts konkurss „Meklējam sirdsmāsiņu”, pēc kura rezultātiem Latvijas labākās bērnu medmāsas saņēma ievērojamas naudas prēmijas, kā arī pateicības rakstus no Latvijas prezidenta Andra Bērziņa rokām.