atpakaļ
Madonā apskatāma īpaša Latvijas keramikas darbu izstāde

Vakar, 6. jūlijā, Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā tika atklāta izstāde „Latvijas keramika (1924–1944)”. Izstādē iepējams apskatīt keramikas darbus divdesmit gadu periodā no mecenāta Pētera Avena privātās kolekcijas.

Vakar, 6. jūlijā, Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā tika atklāta izstāde „Latvijas keramika (1924–1944)”. Izstādes atklāšanas dienā pulksten ikvienam interesentam bija iespēja klātienē tikties ar labdarības fonda „Paaudze” pārstāvjiem un mākslas zinātnieci Ludmilu Neimiševu. Izstādē iepējams apskatīt keramikas darbus divdesmit gadu periodā no mecenāta Pētera Avena privātās kolekcijas.

 

Izstādē pārstāvētie divdesmit gadi Latvijas mākslas vēsturē ir īpaši, jo šajā laikā krasi iezīmējas divi profesionālās mākslas attīstības virzieni, divi „spārni”, ko nosacīti varētu dēvēt par „akadēmisko” un „moderno”. Šo divu „spārnu” vēzieni minētajā laika posmā ir nosacījuši arī Latvijas keramikas attīstību, ko izstādē reprezentē kolekcionāra un mecenāta Pētera Avena pēdējos gados izveidotā Latvijas keramikas kolekcija.

 

„Mēs ļoti vēlamies ar šo izstādi pievērst uzmanību keramikas meistaru radošajam sniegumam minēto divdesmit gadu griezumā. Šajā laika posmā ir apzināts pārāk maz priekšmetu, tādēļ šie gadi dauziem speciālistiem un plašākai sabiedrībai ir pazīstami fragmentāri. Cerams, ka šī izstāde ļaus ikvienam saskatīt tā laika mākslinieku spēcīgo izteiksmes veidu,” komentē Ludmila Neimiševa, labdarības fonda „Paaudze” mākslas darbu kuratore.

 

Latvijā keramikai ir senas tradīcijas – podniecība bija vispieprasītākā tautas mākslas nozare, un 20. gadsimtā tradicionālās keramikas ražotnes darbojās visos reģionos, sevišķi aktīvi  Latgalē. Profesionālo mākslinieku interese par keramiku parādījusies jau 20. gadsimta pirmajās desmitgadēs mākslinieku Pētera Šteinberga (1874–1938), Jūlija Madernieka (1870–1955), Anša Cīruļa (1883–1942) nacionāli romantiskajā daiļradē.

 

Keramikai ir ļoti bagāts izteiksmes līdzekļu diapazons, kas ļauj organiski izmantot materiāla plastiskos, krāsu un faktūras resursus. Zīmīgi, ka interese par keramiku šajā periodā ir raksturīga Rietumeiropas mākslai – ar šo materiālu strādājuši tādi slaveni mākslinieki kā Pablo Pikaso, Anrī Matiss, Fernāns Ležē, Huans Miro. Dekoratīvā keramika bija ļoti populāra Beļģijā, Francijā, Itālijā, Skandināvijā. Nekad agrāk abi tik atšķirīgie Latvijas keramikas „spārni” nav eksponēti kopā, veidojot spilgtu kopainu, kas ļauj pilnā mērā novērtēt šo mākslas parādību un mākslinieciskās izteiksmes formu daudzveidību.

 

Izstāde “Latvijas keramika (1924–1944) no Pētera Avena kolekcijas” Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā Skolas ielā 10a būs skatāma no 6. jūlija līdz 14. augustam. Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zāles Skolas ielā 10a darba laiki: pirmdienās – slēgts, O, C, P 10:00–17:00; T 10:00–18:00; S, Sv. 10:00–16:00.