atpakaļ
Vahtangova teātris atveda uz Rīgu visas zvaigznes

19. un 20. aprīlī uz Dailes teātra skatuves viesojas Jevgeņija Vahtangova Maskavas Akadēmiskais teātris. Slavenais kolektīvs viesojas ar vienu izrādi „Uzsmaidi mums, Dievs”, taču viesizrādēs ieradīsies divi aktieru ansambļi.

No vairākiem desmitiem aktieru, kas piedalās Rima Tumina uzvedumā, Latvijas skatītāji redzēs Sergeju Makovecki un Alekseju Guskovu, Viktoru Suhorukovu un Jūliju Rutbergu, Vladimiru Simonovu un Jevgeņiju Kņazevu, Viktoru Dobronravovu un Alekseju Kuzņecovu.

„Uzsmaidi mums, Dievs” ir astotais un līdz šim pēdējais Rima Tumina darbs Vahtangova teātrī. Rims Tumins ir Krievijas Federācijas Valsts prēmijas un Lietuvas Republikas Nacionālās prēmijas laureāts, „Zelta Maska” ieguvējs un daudzu citu balvu saņēmējs. Izrādes pamatā lietuviešu-izraēliešu rakstnieka Grigorija Kanoviča (1929) romāni „Uzsmaidi mums, Dievs” un „Kazlēns par diviem grašiem”. Izrādes veidošanā piedalījušies režisora divi seni sabiedrotie, slavenais komponists Fausts Latens un scenogrāfs Adoms Jacovskis.

...Arestēts akmeņkaļa Efraima Dudaka (Sergejs Makoveckis/Vladimirs Simonovs) dēls: viņš šāvis uz ģenerālgubernatoru. Efraima kaimiņos ciematā Lietuvā dzīvojošā ūdensvedēja Šmules-Sendera (Aleksejs Guskovs/Jevgeņijs Kņazevs) dēls aizbraucis uz Ameriku, un viņam tur, briesmīgi pat teikt, ir automašīna! Un viņam tur ir bērni ar dīvainiem vārdiem Džordžs un Eva! Bet nabadzīgajam Avneram Rozentālam (Viktors Suhorukovs) bērnu nav, un arī garā vājš palicis: agrāk Rozentāls bija tirgotājs, bet viņa veikaliņš nodega...

Tagad šie trīs dodas nezināmajā tālē - uz Viļņu. Viņiem ceļā jāpavada vesela nedēļa, ko piepilda tikšanās un šķiršanās, bīstami nu negaidīti brīži, kāzas un bēres, smieklīgas un bēdīgas sarunas. Un veltīgi Šmules-Sendera ratiem, kurus velk vecs kleperis, mēģina dzīties pakaļ Efraima iemīļotā, aizkustinošā Kaziņa (Jūlija Rutberga) ar zvaniņu uz trauslā kakla.

Rims Tumins stāstu par došanos ceļā pārvērš mistērijā, par teiksmu par katru no mums. Režisors saka: „Lai arī kur mēs brauktu, lai arī kur mēs ietu, mēs braucam un ejam pie mūsu bērniem. Bet viņi dodas un brauc no mums pretējā virzienā aizvien tālāk un tālāk. Un mēs ar viņiem nekad nesatiekamies...”

Izrāde „Uzsmaidi mums, Dievs” tiek piedāvāta producentu kompānijas „ART Forte” jubilejas sezonas ietvaros ar Latvijas Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Projekta galvenie partneri - kompānija „URALHIM”, un Pētera Avena labdarības fonds „Paaudze”. Galvenais informatīvais partneris - Pirmais Baltijas kanāls.

Daļa no biļešu tirdzniecībā iegūtajiem līdzekļiem tiks ziedoti Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcai insulīna sūkņu iegādei bērniem ar cukura diabētu.