atpakaļ
Rīgā būs apskatāmas mākslinieka Romana Sutas izstādes

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā tiks atklāta izstāde “Romanam Suta - 120. Mākslas universālā formula.”

Par godu Latvijas māksliniekam Romanam Sutam, vienam no galvenajiem latviešu modernās mākslas veidotājiem, kam pagājušajā gadā palika 120 gadi, 28. aprīlī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā tiks atklāta ievērojama izstāde “Romanam Suta - 120. Mākslas universālā formula.” Izstādes mērķis ir parādīt mākslinieka radošo mantojumu, lai informētu sabiedrību par viņa personību un inovatīviem meklējumiem Eiropas modernismā.
Ekspozīcijas tiks izvietotas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja zālēs (LNMM) (Jāņa Rozentāla laukums 1) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu iela 10/20). Izstādē ikvienam būs iespēja apskatīt darbus, ko apkopojis LNMM, citi Latvijas muzeji, kā arī eksponātus no privātām kolekcijām, kas iepriekš plašākai publikai nebija pieejami. Izstādēs būs redzami darbi no pazīstamā kolekcionāra Pētera Avena kolekcijas, aptuveni 80 priekšmeti. Starp eksponātiem būs iespējams apskatīt porcelāna un keramikas darbus, kā arī slavenās porcelāna darbnīcas “Baltars” skices. “Baltars” bija porcelāna apgleznošanas darbnīca Rīgā, kas radās 1925. gadā. Jāatgādina, ka Romans Suta bija darbnīcas “Baltars” radītājs un mākslinieks. Savā darbības posmā tas atstāja ļoti spēcīgu ietekmi gan mākslas porcelāna, gan latviešu keramikas un lietišķās mākslas attīstībā. “Baltars” izstrādājumi jau no pašas darbnīcas pastāvēšanas sākuma guva sabiedrības uzmanību un mākslas kritiķu atzinību.
„Sadarbība ar labdarības fondu “Paaudze” esmu uzsākusi jau 2012. gadā, kad organizēju izstādi “Rīgas mākslinieciskais porcelāns” Maskavā. Mecenāts Pēteris Avens ir savācis ne tikai iespaidīgu latviešu porcelāna un keramikas izstrādājumu kolekciju, vairāk nekā 500 priekšmetus, bet šie priekšmeti ir arī eksponēti daudzās Latvijas pilsētās, un daudziem mākslas mīļotājiem beidzot apskatāmi dzīvē ” komentē Ludmila Neimiševa, mākslas vēsturniece, lietišķi dekoratīvās mākslas, īpaši keramikas un porcelāna izstrādājumu eksperte. 

Mākslinieks Romans Suta pārsvarā strādāja eļļas glezniecības tehnikā un bija izcils zīmētājs. Mākslas darbos attēlojis tautas dzīvi, gleznojis arī portretus un klusās dabas. Aktīvi darbojies interjeru veidošanā un scenogrāfijā, kā arī latviešu mākslinieku izstāžu veidošanā gan Latvijā, gan ārzemēs. Darbojies lietišķajā mākslā, vadījis un strādājis kā mākslinieks porcelāna apgleznošanas darbnīcā “Baltars”, 1930. gadu sākumā atsācis darbu keramikas nozarē, radot virkni trauku apgleznojumu. 

Papildu informācija:
Inese Dābola
Pētera Avena labdarības fonda “Paaudze” pārstāve
+371 29147722